Jeśli chodzi o jakość ogrodzenia, wiele zależy nie tylko od jego lokalizacji, ale także od celu, w jakim będzie nam potrzebne.
Na początku musimy zastanowić się, jaki rodzaj ogrodzenia będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Jeśli posiadasz dużego psa lub planujesz postawić ogrodzenie w miejscu o dużym natężeniu ruchu, jego trwałość jest szczególnie ważna. Zastanów się, czy ogrodzisz swój teren sam, czy też skorzystasz z usług firmy budowlanej. Zastanów się , czy słupki ogrodzeniowe, zaciski, siatka nie przerosną Twoich umiejętności. Ten artykuł pomoże Ci zorientować się w sytuacji.
Jakie wybrać?
Czy jesteś właścicielem lokalu użytkowego lub masz większe wymagania co do trwałości? Następnie zastanów się, czy ogrodzenia panelowe będą dla Ciebie najlepszym wyborem. Części o długości 2,5 m są łatwe w montażu i wytrzymają średnio 20 lat lub dłużej, w zależności od rodzaju zabezpieczenia antykorozyjnego. Jeśli chcesz ogrodzić ogród przy domu lub na działce, dobrym wyborem będzie klasyczna siatka rolowana. Wystarczą słupki ogrodzeniowe, rozpórki i siatka, by nasze ogrodzenie stanęło. Na początek należy wyznaczyć linię, wzdłuż której będzie przebiegać ogrodzenie, zaznaczyć jej początek i koniec, a także narożniki. W tych miejscach najpierw zostaną zamontowane słupki ogrodzeniowe. Według nich sznurek zostanie następnie rozciągnięty i wykopane zostaną otwory pod następne słupki. Odstępy między słupkami zależą od rodzaju siatki. W przypadku ogrodzeń panelowych zaleca się sprawdzenie odległości w zależności od rodzaju elementów mocujących. Głębokość dołów pod podstawy kolumn powinna wynosić około 60 cm. Jeśli szukasz najłatwiejszego sposobu na ich wykopanie, koniecznie rozważ zakup świdra glebowego. Znacznie przyspieszy to kopanie dołów i jednocześnie pozwoli zaoszczędzić na ilości używanego betonu.
Kiedy stawiać ogrodzenie?
Pewnie pomyślałeś, że ze względu na pogodę, idealnym pomysłem będzie wykorzystanie długich, ciepłych letnich dni na budowę ogrodzenia. Jeśli planujesz zabetonować słupki ogrodzeniowe, to zdecydowanie tak. Jednakże stosując śruby gruntowe, można komfortowo budować ogrodzenia nawet w chłodniejszą i wilgotniejszą pogodę. Śruby gruntowe są bardzo praktyczne, pozwalają na montaż słupków bez konieczności kopania dołów i wylewania betonu, co dodatkowo przyspiesza pracę. Aby uzyskać jak największą wytrzymałość ogrodzenia, konieczne jest zamontowanie rozpórek, które zapobiegną wyginaniu się słupków końcowych i narożnych podczas naciągania drutu kolczastego i siatki. Standardowo rozpórki montowane są na słupkach co 25 m i mocowane na ¾ wysokości ogrodzenia.